pekmez

üzüm pekmezi 300GR

 • art-100000122
 • VAR

100% orijinal hakiki üzüm pekmezi 300gr

63,90
 • Yeni
 • Fırsat Ürünü
 • Hızlı Kargo

Üzüm Pekmezi Kalori Ve Besin Değeri Nedir?  ,anadolu sanat eseri, artworkanatolia  

Üzüm pekmezinin 100 gramında ortalama 240 kalori bulunur. Pekmez çabucak enerji verebilen yapısı sayesinde kış aylarında yoğun olarak kullanılmaktadır. Üzüm pekmezi kilo aldırır mı sorusunu cevaplamak gerekirse, bütün pekmez çeşitlerinin gereğinden fazla tüketilmesi halinde kilo alma gibi problemlere yol açabileceğini belirtmek yararlı olacaktır.   

100 gram pekmezde yaklaşık olarak 10 mg demir bulunur. Üzüm pekmezindeki kalsiyum, potasyum ve magnezyum oranı da oldukça yüksektir. Zengin besin değeri ile öne çıkan üzüm pekmezi vitaminleri ve mineralleri sayesinde vücudunuzun hastalıklara karşı dirençli kalmasına katkı sunar. ,anadolu sanat eseri  Enerji kaynağı olarak özellikle soğuk günlerde tüketilmesi oldukça faydalıdır. Kolayca kana karışarak kısa sürede ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlamaya yardımcı olur.   

Üzüm pekmezi de diğer pekmez türleri gibi kan yapıcı etkisiyle öne çıkar. Üzüm pekmezi kan yapar mı sorusun cevabı, içinde bulanan yoğun miktardaki demir mineralinde saklıdır. İçerdiği demir oranı ile kansızlığa karşı oldukça etkili bir yardımcıdır.   

Üzüm pekmezi yaşlanmanın olumsuz etkilerini azaltmaya destek olur.   

Üzüm pekmezi boy uzatır mı şeklindeki bir soru için verilecek cevapta birçok farklı unsur bulunmaktadır. Genetik faktörlerin de hesaba katılması gereken boy uzaması durumunda, üzüm pekmezi yoğun kalsiyum oranı ile olumlu yönde etki gösterebilmektedir.   

İştah açıcı etkisi de bulunan üzüm pekmezi mide ve diğer sindirim organlarının çalışmasına da yardım edecek bir besin kaynağıdır. anadolu sanat eseri, artworkanatolia  

Hamilelikte üzüm pekmezi faydaları yoğun olarak hissedilebilir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller, gebelikle başlayan süreçten doğum sonrası döneme kadar oldukça yayar sağlayabilmektedir. Üzüm pekmezi, faydalı olduğu diğer durumlarda ve özellikle hamilelikte, doktora danışılarak kullanılmalıdır.  artworkanatolia,Anadolu sanat eseri 

Üzüm Pekmezi Nasıl Yapılır? anadolu sanat eseri, artworkanatolia  

Üzüm pekmezi yapılışı sürecine başlamak için önce saplarından ayrılan üzümler güzelce yıkanır. Bir kazanın içinde ezilip tülbentle posasından ayrılan üzüm suyu, kısık ateşte karıştırılır ve bir kaç kez taşarak kaynaması sağlanır. Temiz ve steril olması gereken üzüm pekmezi toprağı da bu aşama da üzüm şırasıyla karıştırılır ve bir gün kapalı bir şekilde bu karışım bekletilir.   

Bir gün sonra bu dinlenmiş karışım süzülerek katı parçalardan ayrılır ve üzüm şırası bir tencereye boşaltılır. Karıştırarak kaynatılan pekmezin kıvamı yoğunlaşınca ocaktan alınarak dinlendirilir. Daha sonra kavanozlara doldurularak üzüm pekmezi üretimi tamamlanmış olur.   

Üzüm Pekmezi Nasıl Tüketilmeli? ,anadolu sanat eseri  

Üzüm pekmezi, kahvaltıda sıklıkla tüketilen ürünler arasındadır. Pekmezlerin tahinle beraber sunacağı özgün tat her yaştan kullanıcının bu karışımı severek tüketmesini sağlar. Kahvaltı ya da çay yanında atıştırmalık olmanın dışında tatlılara da eklenebilen üzüm pekmeziyle birçok değişik lezzet yaratılabilmektedir. ,anadolu sanat eseri 

 

Üzüm Pekmezi Faydaları Nelerdir? anadolu sanat eseri, artworkanatolia  

ÜZÜM PEKMEZİNİN FAYDALARI NELERDİR? anadolu sanat eseri, artworkanatolia  

Pekmez doğru oranda tüketildiğinde iyi bir enerji kaynağı, içeriğindeki demir ve kalsiyum nedeniyle kemik gelişimini destekleyici ve kansızlığı giderici bir besin. “Soğuk havalarda tüketildiğinde vücudun ısı dengesini sağlıyor, antioksidan içeriği ile de bağışıklık sistemini güçlendiriyor”  

“Pekmez, glikoz ve fruktoz içerdiğinden, sindirime gerek kalmadan tüketildikten kısa bir süre sonra kana karışmaktadır. İçeriğindeki kalsiyum, potasyum, magnezyum, krom, demir ve B (B1,B2,B3) vitaminleri nedeniyle yüksek düzeyde vitamin ve mineral kaynağıdır. Bir yemek kaşığı (10 gram) pekmez, ortalama 15 kaloridir ve yaklaşık 1 mg demir, 40 mg kalsiyum minerali içermektedir. Yüz gram pekmez, yaklaşık 293 kalorilik enerji sağlamaktadır. Yüksek enerji içeren pekmez özellikle çocuklar, sporcular, gebe ve emziren anneler için önemli bir besin kaynağıdır. Vücutta kan hücrelerinin (alyuvarların) oluşumunu sağlayan pekmez demir yönünden zengin olduğu için kansızlığa iyi gelmektedir. Vücut direncini ve bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği sayesinde hastalıklara karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır. Süt tüketemeyen, (laktoz intoleransı ve süt proteinine karşı alerji) kişiler için iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Kanı temizleme özelliği sayesinde damarların tıkanmasını önlemekte ve damar sertliğinin oluşmasına engel olmaktadır.”  

Kansızlığa iyi geliyor   

Pekmez, vücutta kolayca emilebilen demir içeriği nedeniyle kan yapımını artıran, kansızlığa iyi gelen bir besin kaynağı olduğunu söyleyen Tatlıoğlu,  “Süt ve süt ürünlerinden sonra, kalsiyum içeriği açısından en iyi kaynaklardan olan pekmez, kemik gelişimi ve sağlığı için çok önemlidir.   

Pekmez, içindeki zengin potasyum sayesinde kan basıncının düzenlenmesinde de oldukça etkilidir. Pekmezde bulunan antioksidanlar, vücut direncini arttırarak, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Hastalıklara karşı koruyucu etkisi nedeniyle öksürüğe iyi geldiği ve balgam söktürdüğü bilinmektedir” ifadelerinde bulundu.  

KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR İyi bir kalsiyum kaynağı olduğu için kemik yapısını güçlendirir. Aynı zamanda sağlıklı dişlere sahip olmanıza yardımcı olur. Özellikle menopoz döneminde kadınlarda kemik hastalıklarına karşı koruma sağlar.  

KABIZLIĞA ÇARE OLUYOR anadolu sanat eseri, artworkanatolia  

Sindirim sisteminin rahatlatılması, üzüm pekmezinin faydaları arasındadır . Mide ve bağırsakları rahatlatır.  

Pekmezin Karaciğer Hastalıklarına Faydası anadolu sanat eseri, artworkanatolia  

Kan dolaşımını dengeleyen ve düzenleyen pekmez karaciğer rahatsızlıklarının tedavisi aşamalarında da destekleyici bir rol üstlenmektedir. Özellikle sigara içenlerde damar ve karaciğer, akciğerde meydana gelen hasarın onarılmasına yardımcı olmaktadır.  

Pekmez Mükemmel Bir Antioksidan anadolu sanat eseri, artworkanatolia  

Bir çorba kaşığı pekmezin önemli miktarda antioksidan ve manganez içermektedir. Manganez DNA ları serbest radikallere karşı korur. Etkili bir antioksidan olması pekmezin kanser ve kalp hastalıklarına karşı kişiyi koruduğu düşünülmektedir.  

Cinsel sağlık için faydalıdır. Seks hormonlarının sağlıklı üretilmesine katkıda bulunur. Bunun sonucunda cinsel isteği arttırır, cinsel sağlığı korur.  

Birçok faydalı mineral içerir. Günlük kalsiyum, potasyum, magnezyum ve demir ihtiyacını karşılar. Yüksek mineral içeriğinden dolayı hamilelik, emzirme ve hastalıklara karşı iyileşme dönemlerinde kullanılabilir.  

Antioksidan özellikleriDiğer şekerler ve tatlandırıcılarla karşılaştırıldığında pekmez, yüksek oranda antioksidanlar içerir. Antioksidanlar, vücudu çeşitli bozukluklar ve dejeneratif hastalıklarla ilişkili oksidatif hasara karşı korur. Bu da pekmezi, çoğu insan için rafine şekere daha iyi bir alternatif yapar.  

Adet kramplarını hafifletirPekmez, iyi bir demir kaynağıdır ve kan kaybı nedeniyle demir eksikliği riski olan kadınların adetlerini kontrol etmede çok etkili olabilir. Kırmızı et gibi diğer yağ kaynaklarına kıyasla demirin vücuda katkıda bulunması için daha iyi bir alternatiftir. anadolu sanat eseri, artworkanatolia  

Vücut ağırlığını azaltmada yardımcıdırPekmezde bulunan polifenollerin obeziteyi azaltmada ve kilo vermede etkili olabilecek antioksidan etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Pekmezin yüksek yağlı bir diyet üzerindeki etkisini değerlendirmek için yapılan araştırmada, ekstraktının vücuttaki kalori emilimini azaltarak vücut ağırlığını ve yağ içeriğini azaltmada yardımcı olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.  

Tansiyonu da dengeliyor anadolu sanat eseri, artworkanatolia  

Özellikle büyüme çağındaki küçük çocukların, kilo alamayanların, iştahsızlık ve halsizlik şikayetleri olanların beslenmesinde pekmeze yer verilmelidir.  

Pekmez, egzama, sedef, akne ve diğer cilt hastalıklarının tedavisinde de yardımcı besin olarak kullanıldığını belirten Tatlıoğlu, “İçeriğindeki potasyum sayesinde, tansiyonu dengeleyici özelliği bulunmaktadır” dedi.  

KABIZLIĞA ÇARE OLUYORSindirim sisteminin rahatlatılması, üzüm pekmezinin faydaları arasındadır . Mide ve bağırsakları rahatlatır.  

Pekmez Enerji Sağlar anadolu sanat eseri, artworkanatolia  

Pekmezin içerdiği karbonhidrat ve yağlar vücutta enerjiye dönüşmektedirler. İçerdiği zengin miktarda demir, vücudun enerji depolamasına yardımcı olur, demir ayrıca kanda sağlıklı bir şekilde oksijen taşınması için çok gerekli bir maddedir.  

Kolon Sağlığını Korur anadolu sanat eseri, artworkanatolia  

Kalsiyum açısından çok zengin olan pekmez, kolonu toksinlerden temizler. Kalsiyum genellikle kolon kanseri riskinde azalma ile ilişkilidir.  

Demir Deposu Pekmez  

Bir çorba kaşığı pekmez vücudun ihtiyaç duyduğu demirin %20’sini karşılar. Demir eksikliği, baş dönmesi, yorgunluk, saç kaybı, sinirlilik ve anemi de dahil olmak üzere birçok farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Demir, adet sırasında özellikle kadınlar için önemlidir. Demir, kan ve hücre fonksiyonunda önemli bir rol oynar ve enerji üretimi için gereklidir. Ayrıca vücut enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur, beyin ve kas fonksiyonunu destekler ve bağışıklık sistemine yardımcı olur.  

Hamilelik döneminde tüketilebilir. Birçok mineral madde içerdiği için gebelik, emzirme ve lohusalık dönemlerinde yarar sağlar.Hücrelerin sağlıklı büyümesini teşvik eder. Herhangi bir şekilde ciltteki doku yaralanmalarında dokunun hızlı ve kolay tamir edilmesini sağlar.  

Kırmızı kan hücresi oluşumunu arttırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir.  

Cinsel sağlığı geliştirirKaradut pekmezi, cinsel hormonların sağlıklı üretilmesine yardımcı olduğu düşünülen eser mineral manganez bakımından zengindir. Manganez, sinir sisteminin işleyişinde, kan pıhtılarının önlenmesinde ve karbonhidratlardan enerji üretiminde hayati bir rol oynar. Manganez eksikliği kısırlığa, genel yorgunluğa ve kemiklerin zayıflamasına neden olabilir.  

Kemikleri sağlıklı tutarPekmez iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Kalsiyum, kemik sağlığını, enzimlerin işleyişini ve hücre zarı işlevini korumada önemli bir rol oynar. Kalsiyum, sağlıklı dişlerin korunmasının yanı sıra vücudun menopoz sırasında sık görülen kemik hastalıklarına karşı korunmasında da büyük rol oynar. anadolu sanat eseri, artworkanatolia  

Anti-İnflamatuar özelliklerPekmezin antienflamatuar ve antioksidan özellikleri, bu tür rahatsızlıkları hafifletmek için güvenilir bir bileşendir. Romatizma ve nevralji gibi iltihaplı hastalık durumlarını tedavi etmek için bazı ilaç preparatlarında etkili bir şekilde kullanılmıştır.  

Büyümeyi teşvik eder. Özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar için faydalıdır. İçeriğindeki mineral ve vitaminler sayesinde sağlıklı gelişim sağlar.  

Sinir sistemini korur. İçeriğindeki magnezyum sayesinde sinirlerdeki ve kan damarlarındaki kalsiyum hacmini dengeleyerek sinirleri rahatlatır.  

Baş ağrısı ve yorgunluğa iyi gelir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde yorgunluğu alır. Baş ağrısını rahatlatır.  

Potasyum Deposu Pekmez anadolu sanat eseri, artworkanatolia  

Bir çorba kaşığı pekmez yaklaşık % 14,5 potasyum sağlar. Potasyum kardiyovasküler sağlığını korumak ve kemik yoğunluğunu artırmak için çok önemlidir. Bu madde düşük kan basıncını sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olur. Kalp krizi ve inme riskini azaltır.  

Kalsiyum Deposu Pekmez  

Kalsiyum sadece sağlıklı kemikler ve dişlerin korunması için değil, aynı zamanda kolon sağlığı, kalp sağlığı, kan pıhtılaşması, beyin sinir aktivitesi ve kas fonksiyonu için hayati bir rol oynar. Sadece bir çorba kaşığı pekmez % 17 oranında kalsiyum sağlar. anadolu sanat eseri, artworkanatolia  

Selenyum Deposu Pekmez anadolu sanat eseri, artworkanatolia  

Bir çorba kaşığı pekmez ortalama % 5  selenyum ihtiyacını karşılar. Selenyum tiroit fonksiyonu, antioksidan koruma, kanser önleme, kalp ve damar sağlığı ve romatoid artrit gibi iltihaplı hastalıkları önleme noktasında çok etkilidir. Selenyum eksikliği, bu ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.  

B6 Olarak Pekmezin Faydaları anadolu sanat eseri, artworkanatolia  

Bir çorba kaşığı pekmez %7,5  B6 vitamini  sağlar. B6 vitamini bağışıklık, sinir sistemi, hücre oluşumu, kan sağlığı ve enerji üretimi için gereklidir. Ayrıca, antienflamatuar ve antikanser özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır.  

Üzüm Pekmezi Besin Değerleri: Kaç Kalori?  

Yağ Dönüşüm Faktörü:  

0,8000  

Bileşen değerleri gıdanın yenilebilir 100 g’ı içindir.  

Bileşen  

Birim  

Ortalama  

Minimum  

Maksimin  

Enerji  

kcal  

246  

246  

246  

Enerji  

kJ  

1030  

1030  

1030  

Su  

g  

38,34  

38,34  

38,34  

Protein  

g  

0,75  

0,75  

0,75  

Azot  

g  

0,12  

0,12  

0,12  

Yağ, toplam  

g  

0,00  

0,00  

0,00  

Karbonhidrat  

g  

60,62  

60,62  

60,62  

Lif, toplam diyet  

g  

0,29  

0,29  

0,29  

Sakaroz  

g  

2,64  

2,64  

2,64  

Glukoz  

g  

29,31  

29,31  

29,31  

Fruktoz  

g  

28,13  

28,13  

28,13  

Laktoz  

g  

0,00  

0,00  

0,00  

Maltoz  

g  

0,21  

0,21  

0,21  

Tuz  

mg  

4  

4  

4  

Demir, Fe  

mg  

0,91  

0,91  

0,91  

Fosfor, P  

mg  

39  

39  

39  

Kalsiyum, Ca  

mg  

30  

30  

30  

Magnezyum, Mg  

mg  

23  

23  

23  

Potasyum, K  

mg  

586  

586  

586  

Sodyum, Na  

mg  

1  

1  

1  

Çinko, Zn  

mg  

0,51  

0,51  

0,51 

 

Üzüm Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Pekmez doğru oranda tüketildiğinde iyi bir enerji kaynağı, içeriğindeki demir ve kalsiyum nedeniyle kemik gelişimini destekleyici ve kansızlığı giderici bir besin. “Soğuk havalarda tüketildiğinde vücudun ısı dengesini sağlıyor, antioksidan içeriği ile de bağışıklık sistemini güçlendiriyor”

Pekmez, glikoz ve fruktoz içerdiğinden, sindirime gerek kalmadan tüketildikten kısa bir süre sonra kana karışmaktadır. İçeriğindeki kalsiyum, potasyum, magnezyum, krom, demir ve B (B1,B2,B3) vitaminleri nedeniyle yüksek düzeyde vitamin ve mineral kaynağıdır. Bir yemek kaşığı (10 gram) pekmez, ortalama 15 kaloridir ve yaklaşık 1 mg demir, 40 mg kalsiyum minerali içermektedir. Yüz gram pekmez, yaklaşık 293 kalorilik enerji sağlamaktadır. Yüksek enerji içeren pekmez özellikle çocuklar, sporcular, gebe ve emziren anneler için önemli bir besin kaynağıdır. Vücutta kan hücrelerinin (alyuvarların) oluşumunu sağlayan pekmez demir yönünden zengin olduğu için kansızlığa iyi gelmektedir. Vücut direncini ve bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği sayesinde hastalıklara karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır. Süt tüketemeyen, (laktoz intoleransı ve süt proteinine karşı alerji) kişiler için iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Kanı temizleme özelliği sayesinde damarların tıkanmasını önlemekte ve damar sertliğinin oluşmasına engel olmaktadır.”

 • Kansızlığa iyi geliyor 

  Pekmez, vücutta kolayca emilebilen demir içeriği nedeniyle kan yapımını artıran, kansızlığa iyi gelen bir besin kaynağı olduğunu söyleyen Tatlıoğlu,  “Süt ve süt ürünlerinden sonra, kalsiyum içeriği açısından en iyi kaynaklardan olan pekmez, kemik gelişimi ve sağlığı için çok önemlidir. 

  Pekmez, içindeki zengin potasyum sayesinde kan basıncının düzenlenmesinde de oldukça etkilidir. Pekmezde bulunan antioksidanlar, vücut direncini arttırarak, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Hastalıklara karşı koruyucu etkisi nedeniyle öksürüğe iyi geldiği ve balgam söktürdüğü bilinmektedir” ifadelerinde bulundu.

 • KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR İyi bir kalsiyum kaynağı olduğu için kemik yapısını güçlendirir. Aynı zamanda sağlıklı dişlere sahip olmanıza yardımcı olur. Özellikle menopoz döneminde kadınlarda kemik hastalıklarına karşı koruma sağlar.
 • KABIZLIĞA ÇARE OLUYOR

Sindirim sisteminin rahatlatılması, üzüm pekmezinin faydaları arasındadır . Mide ve bağırsakları rahatlatır.

Pekmezin Karaciğer Hastalıklarına Faydası

Kan dolaşımını dengeleyen ve düzenleyen pekmez karaciğer rahatsızlıklarının tedavisi aşamalarında da destekleyici bir rol üstlenmektedir. Özellikle sigara içenlerde damar ve karaciğer, akciğerde meydana gelen hasarın onarılmasına yardımcı olmaktadır.

Pekmez Mükemmel Bir Antioksidan

Bir çorba kaşığı pekmezin önemli miktarda antioksidan ve manganez içermektedir. Manganez DNA ları serbest radikallere karşı korur. Etkili bir antioksidan olması pekmezin kanser ve kalp hastalıklarına karşı kişiyi koruduğu düşünülmektedir.

 • Cinsel sağlık için faydalıdır. Seks hormonlarının sağlıklı üretilmesine katkıda bulunur. Bunun sonucunda cinsel isteği arttırır, cinsel sağlığı korur.
 • Birçok faydalı mineral içerir. Günlük kalsiyum, potasyum, magnezyum ve demir ihtiyacını karşılar. Yüksek mineral içeriğinden dolayı hamilelik, emzirme ve hastalıklara karşı iyileşme dönemlerinde kullanılabilir.
 • Antioksidan özellikleriDiğer şekerler ve tatlandırıcılarla karşılaştırıldığında pekmez, yüksek oranda antioksidanlar içerir. Antioksidanlar, vücudu çeşitli bozukluklar ve dejeneratif hastalıklarla ilişkili oksidatif hasara karşı korur. Bu da pekmezi, çoğu insan için rafine şekere daha iyi bir alternatif yapar.
 • Adet kramplarını hafifletirPekmez, iyi bir demir kaynağıdır ve kan kaybı nedeniyle demir eksikliği riski olan kadınların adetlerini kontrol etmede çok etkili olabilir. Kırmızı et gibi diğer yağ kaynaklarına kıyasla demirin vücuda katkıda bulunması için daha iyi bir alternatiftir.
 • Vücut ağırlığını azaltmada yardımcıdırPekmezde bulunan polifenollerin obeziteyi azaltmada ve kilo vermede etkili olabilecek antioksidan etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Pekmezin yüksek yağlı bir diyet üzerindeki etkisini değerlendirmek için yapılan araştırmada, ekstraktının vücuttaki kalori emilimini azaltarak vücut ağırlığını ve yağ içeriğini azaltmada yardımcı olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
 • Tansiyonu da dengeliyor

  Özellikle büyüme çağındaki küçük çocukların, kilo alamayanların, iştahsızlık ve halsizlik şikayetleri olanların beslenmesinde pekmeze yer verilmelidir.

  Pekmez, egzama, sedef, akne ve diğer cilt hastalıklarının tedavisinde de yardımcı besin olarak kullanıldığını belirten Tatlıoğlu, “İçeriğindeki potasyum sayesinde, tansiyonu dengeleyici özelliği bulunmaktadır” dedi.

 • KABIZLIĞA ÇARE OLUYORSindirim sisteminin rahatlatılması, üzüm pekmezinin faydaları arasındadır . Mide ve bağırsakları rahatlatır.
 • Pekmez Enerji Sağlar

Pekmezin içerdiği karbonhidrat ve yağlar vücutta enerjiye dönüşmektedirler. İçerdiği zengin miktarda demir, vücudun enerji depolamasına yardımcı olur, demir ayrıca kanda sağlıklı bir şekilde oksijen taşınması için çok gerekli bir maddedir.

 • Kolon Sağlığını Korur

Kalsiyum açısından çok zengin olan pekmez, kolonu toksinlerden temizler. Kalsiyum genellikle kolon kanseri riskinde azalma ile ilişkilidir.

 • Demir Deposu Pekmez

Bir çorba kaşığı pekmez vücudun ihtiyaç duyduğu demirin %20’sini karşılar. Demir eksikliği, baş dönmesi, yorgunluk, saç kaybı, sinirlilik ve anemi de dahil olmak üzere birçok farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Demir, adet sırasında özellikle kadınlar için önemlidir. Demir, kan ve hücre fonksiyonunda önemli bir rol oynar ve enerji üretimi için gereklidir. Ayrıca vücut enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur, beyin ve kas fonksiyonunu destekler ve bağışıklık sistemine yardımcı olur.

 • Hamilelik döneminde tüketilebilir. Birçok mineral madde içerdiği için gebelik, emzirme ve lohusalık dönemlerinde yarar sağlar.
 • Hücrelerin sağlıklı büyümesini teşvik eder. Herhangi bir şekilde ciltteki doku yaralanmalarında dokunun hızlı ve kolay tamir edilmesini sağlar.
 • Kırmızı kan hücresi oluşumunu arttırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Cinsel sağlığı geliştirirKaradut pekmezi, cinsel hormonların sağlıklı üretilmesine yardımcı olduğu düşünülen eser mineral manganez bakımından zengindir. Manganez, sinir sisteminin işleyişinde, kan pıhtılarının önlenmesinde ve karbonhidratlardan enerji üretiminde hayati bir rol oynar. Manganez eksikliği kısırlığa, genel yorgunluğa ve kemiklerin zayıflamasına neden olabilir.
 • Kemikleri sağlıklı tutarPekmez iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Kalsiyum, kemik sağlığını, enzimlerin işleyişini ve hücre zarı işlevini korumada önemli bir rol oynar. Kalsiyum, sağlıklı dişlerin korunmasının yanı sıra vücudun menopoz sırasında sık görülen kemik hastalıklarına karşı korunmasında da büyük rol oynar.
 • Anti-İnflamatuar özelliklerPekmezin antienflamatuar ve antioksidan özellikleri, bu tür rahatsızlıkları hafifletmek için güvenilir bir bileşendir. Romatizma ve nevralji gibi iltihaplı hastalık durumlarını tedavi etmek için bazı ilaç preparatlarında etkili bir şekilde kullanılmıştır.
 • Büyümeyi teşvik eder. Özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar için faydalıdır. İçeriğindeki mineral ve vitaminler sayesinde sağlıklı gelişim sağlar.
 • Sinir sistemini korur. İçeriğindeki magnezyum sayesinde sinirlerdeki ve kan damarlarındaki kalsiyum hacmini dengeleyerek sinirleri rahatlatır.
 • Baş ağrısı ve yorgunluğa iyi gelir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde yorgunluğu alır. Baş ağrısını rahatlatır.
 • Potasyum Deposu Pekmez

Bir çorba kaşığı pekmez yaklaşık % 14,5 potasyum sağlar. Potasyum kardiyovasküler sağlığını korumak ve kemik yoğunluğunu artırmak için çok önemlidir. Bu madde düşük kan basıncını sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olur. Kalp krizi ve inme riskini azaltır.

 • Kalsiyum Deposu Pekmez

Kalsiyum sadece sağlıklı kemikler ve dişlerin korunması için değil, aynı zamanda kolon sağlığı, kalp sağlığı, kan pıhtılaşması, beyin sinir aktivitesi ve kas fonksiyonu için hayati bir rol oynar. Sadece bir çorba kaşığı pekmez % 17 oranında kalsiyum sağlar.

 • Selenyum Deposu Pekmez

Bir çorba kaşığı pekmez ortalama % 5  selenyum ihtiyacını karşılar. Selenyum tiroit fonksiyonu, antioksidan koruma, kanser önleme, kalp ve damar sağlığı ve romatoid artrit gibi iltihaplı hastalıkları önleme noktasında çok etkilidir. Selenyum eksikliği, bu ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

 • B6 Olarak Pekmezin Faydaları

Bir çorba kaşığı pekmez %7,5  B6 vitamini  sağlar. B6 vitamini bağışıklık, sinir sistemi, hücre oluşumu, kan sağlığı ve enerji üretimi için gereklidir. Ayrıca, antienflamatuar ve antikanser özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır.

Üzüm Pekmezi Besin Değerleri: Kaç Kalori?

Yağ Dönüşüm Faktörü:

0,8000

Bileşen değerleri gıdanın yenilebilir 100 g’ı içindir.

Bileşen Birim Ortalama Minimum Maksimin
Enerji kcal 246 246 246
Enerji kJ 1030 1030 1030
Su g 38,34 38,34 38,34
Protein g 0,75 0,75 0,75
Azot g 0,12 0,12 0,12
Yağ, toplam g 0,00 0,00 0,00
Karbonhidrat g 60,62 60,62 60,62
Lif, toplam diyet g 0,29 0,29 0,29
Sakaroz g 2,64 2,64 2,64
Glukoz g 29,31 29,31 29,31
Fruktoz g 28,13 28,13 28,13
Laktoz g 0,00 0,00 0,00
Maltoz g 0,21 0,21 0,21
Tuz mg 4 4 4
Demir, Fe mg 0,91 0,91 0,91
Fosfor, P mg 39 39 39
Kalsiyum, Ca mg 30 30 30
Magnezyum, Mg mg 23 23 23
Potasyum, K mg 586 586 586
Sodyum, Na mg 1 1 1
Çinko, Zn mg 0,51 0,51 0,51
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
Peşin 63,90 63,90
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
Peşin 63,90 63,90
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
Peşin 63,90 63,90
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
Peşin 63,90 63,90
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
Peşin 63,90 63,90
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
Peşin 63,90 63,90
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
Peşin 63,90 63,90
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
Peşin 63,90 63,90
Taksit Taksit Tutarı Toplam Tutar
Peşin 63,90 63,90
Üzüm Pekmezi

Satın aldım mükemmel memnun kaldım herkese tavsiye ederim.

Mehmet Tekin 20 Şub 2023 14:26
Güvenlik Kodu

Benzer Ürünler

Markalar
Markalar
Markalar
Markalar
Markalar
Markalar
Markalar
Kampanya ve İndirimlerden Haberdar Olun!
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.
Yukarı